Türk Okulu

2010-2011 eğitim öğretim yılı için okullar ve ders  saatlerimiz:

 TOUL College Croix de Metz:

Kolejliler 2010 Ekim ayı ilk haftası  içinde derslere başlayacak olup ders saatleri şöyledir:

pazartesi:12.45-13.45              salı: 17.00 – 18.00         perşembe: 12.45 – 13.45

Dersler  salı günleri 305 nolu sınıfta, pazartesi ve perşembe günleri ise 303 nolu sınıfta yapılacaktır.

TOUL Ecole La Sapiniere

22 eylül 201o’ da  başlayacak olan derslerimiz bu sene La Sapniere okulunda Çarşamba günleri sabahleyin yapılacak olup ders saatleri şöyledir:

08.30 – 10.30 arası Cm1 ve Cm2

10.30 – 12.30 arası   Ce1 ve  Ce2

 

 

TÜRK OKULU

“Türk okulu” ifadesi görev yaptığımız bölgedeki Türkçe ve Türk Kültürü derslerinin halk dilindeki adıdır.

Fransa’da göreve başladığım zamanlar kulağıma çok yabancı gelen bu deyime ben de zamanla alıştım. Hatta o zamanlar yeni tanıştığım bir öğrencimin “Okul Türk ne zaman başlayacak?” diye sorması da ileride tebessümle hatırlayacağım bir anı olarak hafızamdan silinmeyecektir.

Fransa’ da henüz Türkiye Cumhuriyetine bağlı bir Türk Okulu bulunmamaktadır. Diğer birçok ülkede olduğu  gibi ileride Fransa dahilinde de Türk okulu açılmasını ümit ederiz. Liselerde Türkçenin seçmeli ders olarak okutulması yönündeki çalışmalar sevindiricidir. Zira dışilişkiler genel müdürlüğü internet sitesinde “Türkçe dersleri Fransız Milli Eğitim Bakanlığı’nın 31.11.1994 tarih ve 16930 sayılı kararnamesiyle liselerde Türkçe, seçmeli Yabancı Dil dersi olarak alınmaktadır. Ancak, bu eğitim Fransız Milli Eğitim Bakanlığı’nca pilot proje olarak uygulanmaya konulmuştur. Bu maksatla 5 pilot bölgede 5 öğretmen görevlendirmiş bulunmaktadır. Öğrencilerin Türkçeden Bakalorya Sınavına girmeleri Bakalorya not ortalamalarının yükselmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra ders alamayan birçok öğrenci kendi imkanları veya bölgelerinde görev yapmakta olan Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri öğretmenlerinden  destek alarak, Bakalorya Sınavlarına dışarıdan hazırlanmaktadırlar.” şeklinde duyurulmaktadır.

Şimdilik Fransız okullarında ve dernekler bünyesinde yürütülen Türkçe ve Türk Kültürü dersleri, ilkokul ve kolejlerde T.C Milli Eğitim Bakanlığı Dışilişkiler Genel Müdürlüğünün açtığı yurtdışı sınavlarını kazanarak görevlendirilen öğretmenlerce yapılmaktadır. Öğrencilerin fransız okullarındaki ders vakitleri ve sosyal aktiviteleri dışında kalan boş  zamanları hesaplanarak ders programları oluşturulmaktadır.

Meurthe et Moselle Bölgesi öğretmeni olmam dolayısıyla Nancy ve Toul olmak üzere iki ayrı yerde, hem ilköğretim okulları hem de kolejler bazında ders veriyorum. Bu yıl 2010-2011 eğitim öğretim yılı için Toul’ da ilkokul öğrencilerine La Sapiniere ilkokulunda sabahtan öğlene kadar, kolej öğrencilerine ise Collège Croix de Metz’ de   haftada üç gün ders vermekteyim. Nancy bölgesinde Haut du Lièvre’ de  Ecole Moselly, Jarville’ de Ecole Erkmann Chatrian, Vandeuvre’de ise Ecole du Charmois’ da görev yapmaktayım. okul ders saatleri yukarıda açıklanmıştır.

Fransa’da ilkokulların  çarşamba günü tam gün boş olmasından istifade ederek genelde çarşamba günü sabahtan akşama kadar programımı ilkokula ayırıyorum. Genelde günün yarısını Toul’ daki öğrencilerime diğer yarısını da Nancy’ deki öğrencilerime ayırdım şimdiye kadar. Ancak her sene değişen uygulamalar sebebiyle bir sonraki sene için yeni ders saatlerimizi, eğitim öğretim  yılının başında müdürlerle yapılacak görüşmeler sonucunda veli toplantılarında aldığımız kararlarla  belirleyerek bu sayfadan da sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.

İlkokul öğrencilerimin Toul’ daki farklı okullardan geliyor olması ve oturdukları mahallelerin ders verdiğim okullara bazen uzak  olması tümünü biraraya toplamakta çektiğim sıkıntıların başında gelmektedir. 100 civarında  bir sayıda öğrencimin olduğu bölgede bu sebepler dışında bazı öğrencilerin devamsızlık yapması veya derslerden koparak bir daha gelmemesi üzerine ailelerin de ilgisizliğiyle öğrenci sayıları düşebilmektedir. Şuna inanıyorum ki ailesinin kendi gözleri önünde Türk öğretmeniyle konuştuğunu hatta anne babasının Türk öğretmene gösterdiği saygıyı gören öğrenciler dört elle Türkçe ve Türk Kültürü derslerine sarılmakta öğretmeninin bir dediğini iki etmemektedir. Bu durumları çok sık yaşadığım görev bölgemde buna bağlı olarak kendine çeki düzen veren ve türkçesi de daha ziyade gelişmeye başlayan öğrencilerim mevcuttur.

Türkçe ve Türk Kültürü derslerine gereken değerin ve desteğin velilerimizce gösterilmesinin  yeni nesile örnek olması ve  Avrupa’ daki  Türk varlığımızın geleceği için büyük önem arzettiğini, zaten bilindiği üzere, tekrar vurgulamak isterim.

Eylül 2010  Salih BİRCAN

DSCF0938

Pierre et Marie Curie Okulu

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: