Öğretmen

 Salih Bircans.bircan

                           1970 Samsun doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Samsun’da tamamladım.Ondokuzmayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Bölümü  Fransızca öğretmenliği mezunuyum. 1994 yılında ilk görev yerim olan Sivas’ ta  öğretmenlik hayatına adım attım.  1996’ da evlenerek eş durumu tayini ile Samsun Çarşamba ilçesine atandım. Müdür yetkili sınıf öğretmenliği yanı sıra görevlendirme yoluyla Türkçe ve  İngilizce öğretmenlikleri de yaptığım yıllarda kendisine teşekkürü bir borç bildiğim bir eğitimci olan yakın arkadaşım sayın Nurcan Turna’ nın açtığı bilgisayar destekli eğitim merkezinde yöneticilik ve gönüllü   İngilizce öğretmenliği yaptım. Böylece  bilgisayar destekli eğitimin ve eğitimde aktif öğrenme yöntemlerinin de önemini fark ettim.

     Bu yöntemler ışığında görev yaptığım köy ilköğretim okullarında  öğrencilerimin çalışmalarına da yer verdiğim onlara okuma ve yazma tutkusu aşılamaya çalıştığım önce Gökkuşağı ve daha sonra  Efsane adlı iki ayrı dergi çıkardım.

     Öğretmenlik hayatımın her döneminde sanat dallarıyla yakından ilgilendim. Özellikle öğrencilerime de faydalı olacak dallarda kabiliyetlerim doğrultusunda kendimi yetiştirdim.

     Halkoyunları dalında değerli hocalarımızdan aldığım dersler ve girdiğim sınavlar yoluyla özellikle Samsun ve Artvin yöre oyunları çalıştırıcılığını kazandım. Görev yaptığım her okulda ve Samsun Dikbıyık Lisesi’ nde, teklif aldığım yerlerde halkoyunu ekibi yetiştirdim.

     Samsun İl Kültür Müdürlüğü Yetişkinler Türk Halk Müziği korosu vesilesiyle Ordu, Amasya gibi Karadeniz illerinde, Samsun’un ilçelerinde ve Samsun Atatürk Kültür Merkezinde her yıl düzenlenen Türk Halk Müziği konserlerinde uzun yıllar ses sanatçısı olarak yer aldım. 

     Bu sayede on iki yaşında elime aldığım sazımı ustaca çalmayı ancak öğretmenlik yıllarımda  geliştirme fırsatı buldum.Ülkemiz dahilinde çok değerli bir müzik adamı ve o zamanlar Samsun Yorum Müzik Evi’ nin sahibi olan  koro şefimiz  sayın Ali Özdolap’ tan nota ile saz kursu aldım. Şu an görev yaptığım Fransa’nın  Toul şehrinde öğrencilerime saz kültürümüzü devam ettirmek amacıyla gönüllü olarak bağlama kursu veriyorum. Bu vesileyle değerli hocama yürek dolusu selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum.     

     Yüreğimde hep taşıdığım tiyatro aşkına bir çare olması ve okullarda  kabiliyeti olan öğrencileri ortaya çıkarmak onlarla çalışabilmek amacıyla  eğitim alarak tiyatro eğitmenliği vasfına sahip oldum. 

     Masal , hikaye özellikle şiirlerden oluşan edebi çalışmalar da yapmaktayım. Bunları bir gün derlemek ve kitap haline getirmek niyetindeyim. Çocuklar için yazdığım masallardan bazıları Yalnız Kuş, Satılık Bahçe, Mutluluk İksiri ; hikayelerimden bazıları  Üç Gül Motifi, Karbeyaz, Bir Başka Tiryakilik, Artık Korkmuyorum; şiirlerimden bazıları öğretmenler adına yazdığım Bu Sevda Benim, türkülerimiz için yazdığım Türkü, ayrıca  Sen Varsın Diye ve İki Göz’ ü örnek verebilirim.

      Hobilerim arasında olta balıkçılığı ve  akvaryum sayılabilir. Su altı dünyasının hayranıyım.

     Ayrıca  zihinsel engelliler öğretmenliği eğitimi alarak bu alanda öğretmenlik yapma hakkını elde ettimse de daha ziyade sevdiğim sınıf öğretmenliğine devam ettim.

     Son olarak Samsun merkez İlyasköy Türk-İş İlköğretim Okulu’nda sınıf öğretmeni iken Mili Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünün açtığı Yurtdışı Öğretmenlik sınavlarını kazanarak Fransa’da Meurthe et Moselle bölgesine Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri öğretmeni olarak görevlendirildim. 2007 Ekim ayından bu yana Nancy ve Toul’ da görev yapmaktayım.

solo türküm

Samsun Ondokuzmayıs İlçesi THM konserinde solo söylediğim fototara0006               

Samsun Atatürk Kültür Merkezinde İl Kültür Müdürlüğü THM Konserimizden bir görüntü

23nisan2004

 tara0004Samsun Kurtuluş İlköğretim Okulu öğrencilerimle

Yazdığım cumhuriyet konulu bir sınıf etkinliği sırasında öğrencilerimtara0009

Samsun Merkez İlyasköy Türk-İş İlköğretim Okulu

Fransa Nancy 2 Üniversitesinde tiyatro oyunumuzdan bir sahne

Nancy 2 Üniversitesinde Tiyatro oyunumuzdan bir sahne

Samsun Çarşamba Cumhuriyet İlköğretim Okulu 1. sınıf öğrencilerimletara0002

Samsun Eyercili Kavlağan İlköğretim Okulutara0008

Samsun Çarşamba Eyercili Kavlağan İlköğretim Okulutara0007 

Samsun Çarşamba Tatarlı İlköğretim Okulu

Samsun Merkez İlyasköy Türk-İş İlköğretimokulu 2/ctara0001

Samsun Merkez İlyasköy Türk-İş İlköğretim Okulu 2/C sınıfı veda programım

Sivas- Zara Dilekpınar Köyü ilköğretim Okulu

  Öğretmenine su taşıyan kendi küçük ama yüreği büyük öğrencilerim

  Hakkınızı helal edin emi.

Reklamlar

29 Yanıt

 1. Ogretmenim daha dogrusu Salih abim site cok guzel olmus gercekten tebrik ederim.

 2. Selam sitene bakarken çok duygulandım. Fotoğraflarındaki çocuklar büyüdüler. Bu sene 5. sınıf oldular. Umarım iyisindir. Seni nette takip ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum.

 3. SÜPER YA. SALİH HOCA SÜPER YA.BU DENLİ MÜKEMMELİYET.BU DENLİ ÖĞRETMEN OLABİLMEK…………..KELİMELERE SIĞAMICAK KADAR HARİKA.
  GRUR DUYUYORUM SALİH HOCA SENİNLE.BAŞARILARINI KOCAMAN TEBRİK EDİYORUM

 4. Hocam ben ümit cumuriyet eski 1. sınıf öğrenciniz. Hocam sizi unutamadık bütün arkaadaşlar sizi cok özlüyor

 5. merhaba hocam ben sizin samsun ilyasköy-türkiş okulundan 5-c sınıfından cihad arslan hocam sizi çok seviyoruz hiç unutmuyoruz şu anda nerdesiz hocam çok merak ediyoruz hocam başarılarınızı okuduğumda çok gururlandım ilerde bende sizin gibi yetenekli öğretmen olmak istiyorum saygılarım 1242 cihad arslan hayırlı bayramlar

 6. kocaman bir yürek ancak bu işleri başarabilir.oradaki vatandaşlar ne kadar şanslı olduklarını bilmeleri gerekir.tam donanımlı bir öğretmeniniz var belli.ancak yürekten alkışlarım bir gardaş gibi.türkiye seninle gurur duyuyor…….

 7. Salih öğretmenim siteni tesadüfen gördüm.Çok memnun oldum.Başarılarının devamını diliyorum.Biliyorum ki bizi en güzel şekilde orada temsil ediyorsun.Bşarılar seninle olsun.slmlr..

 8. Salih Bey,

  ellerinize sağlık çok güzel olmuş siteniz. çalışmalarınızda başarı ve kolaylıklar diliyorum

  arkadaşınız

  fadime

 9. işte benim kişiliğiyle ve azmiyle ,(,her yönüyle )örnek aldığım adam….öğretmenlik yaşamın boyunca yaptıkların ve öğrencilerine kazandırdığın değerler için umarım öğrencilerin sana minnettar kalacaklardır…sen sadece öğrencilerine değil biz yeğenlerine de ışık tutuyorsun…bu yaptığın çalışmalar ileride yapacaklarının yeni çalışmaların ve bence büyük atılımların bir göstergesi….

 10. öğretmenim öğretmenler gününüz kutlu olsun

 11. Merhaba Hemşerim

  Güzel bir özgeçmiş olmuş. Eski resimleri de eklemen ayrı bir güzellik katmış. Başarılarının devamını diliyorum. Beşikten mezara kadar okumaya ve okutmaya devam…

  Selamlar

  İbrahim MERAL
  Saint-Dizier Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri Öğretmeni

 12. salih bey
  yapmış olduğun çalışmalardan dolayı tebrik ediyor,sağlıklı mutlu ve başarılı nice yıllar …..

 13. merhaba bende sınava girip fransayı düşünüyorum tavsiye edermisiniz

  • Tabi ki , tavsiye ederim Sibel hanım. Yurtdışı beklentilerinizin neler olduğunu iyi saptayınız, buralardaki çocuklara kültürümüzü öğretmek, nesillere nüksetmesine vesile olabilmek gurur verici ve kutsal bir görev. Başarılar dilerim.

 14. merhaba hocam ben Türkçe öğretmeni adayıyım ve ilerde bu mesleği fransada yapmak istiyorum neler yapma gerektiği konusunda bilgi verirseniz sevinirim.

  • Bugünün şartlarında önce en az beş yıl öğretmenlik yapmış olmanız gerekiyor, kamu personeli yabancı dil sınavından geçmeniz ve MEB Dışilişkiler genel müdürlüğünün açtığı sınavları takip etmeniz yazılı ve sözlü mülakat sınavlarını kazanmanız gerekmektedir. Başarılar dilerim.

 15. Değerli Salih bey,
  Çalışmalarınızdan dolayı kutluyorum.
  Giresun-Keşap Mehmet Akif Ersoy İ.Ö.O.Müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım.
  31 yıldır Milli Eğitim Bakanlığında çok çeşitli etkinliklerde bulundum (yurt içi,yurt dışı) çeşitli faaliyet ve projelerim hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum. iletişim kurarsanız mutlu olurum.

 16. hocam ben sizin cumhuriyet ilk öğretim okulunuzdaki 1.sınıf öğrencinizim site çok güzel olmuş gerçekten, hayatınızda başarılar dilerim….

 17. Merhaba Salih öğretmenim,
  Görüşmeyeli nasılsınız? Çalışmaların nasıl gidiyor?
  Görevinizde başarı ,sağlık ve mutluluklar diliyorum.
  Sen bizim kültür elçimizsin.Sevgiler,selamlar..

 18. nasılsınız ögretmenim sizi çok özledik birgün 5/c ye gelinnnnnnnnnn sizi görmek istiyoruz sınıftan birçok kişi gitti ve yeni arkadaşlarımız geldi yeni ögretmenimizde çok iyi
  samsun ilyasköy türkiş ilköğretim okulu

 19. ogretmenim ben samsun ilyaskoy ilkogretim 5_c sınıfından inci. cihat’ın dediyi gibi bende oyle olmak istiyorum sisi cok ozledik hep yolarınızı gozluyoruz hep sisi konuşuyoruz keşke salih ogretmen şu kapıdan girip ogrencilerim diye bagırmanızı bekliyoruz alllah izin veri se yine kavuşuruz diyorum ogretmenim sisi cok ozledik lutfen gelin bizi yine aynı mutluluha kavuşturun ogretmenim ogretmenlerimizde sanırım sisi de ozlediler

 20. Her şey okula giderken yolun kenarında araba bekleyen kara yağız ve sıska bir delikanlıyı arabaya almamızla başladı.Kısa süre içinde o sıska vücudun içindeki kocaman yüreğini bize açmasıyla can dostum, gakkoşum oldu. Fransa’da yaptığı çalışmalar çok güzel. Yorum yazan herkesin çok beğendiğini görüyorum. Fakat emin olun şu ana kadar yaptıkları yapabileceklerinin çok azı. Yeterki kimse ona engel olmasın, destek versin.
  Can Dostum!
  Seninle gurur duyuyorum. Yapacağına emin olduğun çok daha güzel çalışmalarında başarılar diliyorum.
  Ertan Aydın

 21. Öğretmenim sizi çok özledik ne zaman geleceksiniz berna sizin içiin ağladı
  yazan emel

 22. hocam ben sizin 1-c sınıfından berna yılmaz sizi cok özledik lütfen gelin egel bizi çok seviyorsaniz gelin biz diyiyoruzkı sali bircan şu kapıdan girsede bide oğretmenim….. diye bağırsak oğretmenim lütfen gelin herkez çok istiyor sizin gelmenizi eğer bunu okumuşsanız gelin ve bizi eğer çok özlemizseniz gelin lütfen sizi seviyoruz…….

 23. dayıcım ellerine saglık çok güzel olmuş seninle gurur duyuyoruz ve başarılarının kat kat artmasını diliyorum seni çok seviyorum

 24. enıştecım tebrık ederım.dılerım benım de bırgun ögrencılerımle yasadıgım guzel gunlerım olur.bu yolda bana en guzel örnek oldugun ıçın sana cok tesekkür ederım.su yorumları okuyupta duygulanmamak elde degıl.basarılarının devamı dılegıyleeee..

 25. hocam sizi çok özledik hep sizi konuşuyoruz çok başarılı olmuşsunuz bende sizin gibi olmak istiyorum hocam eğer bizi seviyorsaniz gelin 1 sınftan 5 sinifa kadar bekledik lütfen 6/c e gelin……………….. saygılar……………………………….

 26. evet ögretmenim sizi 2. sınıftan beri özlüyoruz şu an 6 sınıfız ama olsun 1 sene daha sabrederiz. siz yeterki gelin ögretmenim.sizi ççok seviyoruz vede çok özlüyoruz ben merve canbolat

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: