Yolculuk Var

 Ruhumda bir telaş var. Seferi bir hazırlık. Birikmiş özlemlerim, yarına umutlarım var. Güneş bütün sevecenliğiyle her gün biraz daha fazla bizimle. Cemreler düştü ardarda hava, toprak, su ısındı. Yürekler ısındı. Deniz, kumve sahiller giriyor şimdi sıcak düşlere. Orman, koru ve mesire yerleri kalabalık, çocuklar biraz daha özgürce… Sıla tütüyor gözlerde, mısra oluyor şiirlerde, düşler yorulmuyor asla kötüye. Kısacası yaz geliyor, kimilerimiz için tatil geliyor. Yeri gelmişken öğrencilerime bu konuya istinaden yazdırdıklarımdan seçtiğim, kendilerine ait bir şiiri paylaşmak istiyorum hemen.

            Hasret

Hasret kaldık toprağımıza

Özledik ezan sesini

Orada olsaydık şimdi

Tutardık kalplerimizi 

Güneş doğarken o kızıl şafağını

Dalgalanırken al bayrağını

Dereler akarken şırıl şırıl sularını 

Özledik her şeyini

Özledik cennetimizi

Özledik Türkiyemizi!

 (Toul College Croix de Metz  öğrencilerinden Zakire Gümüşçay- Nesra Katırcı)

 Yaz tatili demek birikmiş özlemler demek… Şiiri yazan öğrencilerim için Türkiye demek.

Türkiye’ye gitmişken de zamanı iyi değerlendirmek gerek. Değerli anne-babalara düşen bir görev olmalı bu. Her yaz, tarihi ve turistik yerlerden en az birine gitmek, çocuklarınızla birlikte oraları görmek, havasını solumak kültürel bilgi zenginliğimizin artması ve çocuklarınızın eğitimi açısından da oldukça önemli. Ayrıca tatilde Türkiye’ye gitmek demek çocukların Türkçesi için iyi bir fırsat demektir. Akrabalarıyla, akranlarıyla konuşacak, anlaşacak, onların oyunlarına iştirak edecek, birlikte gülecek, birlikte eğlenecekler. Mutlaka ama mutlaka Türkçe hikaye, roman, masal ve şiir türünden kitapların ve Türkçe filmlerin çocukların yaş seviyesine uygun olarak alınıp geri dönerken valizlere koyulması gerekir diye düşünüyorum.

 Evet serde sefer hazırlığı var demiştik. Yakında yolculuk var, valizlere koyulacakların listeleri gözden geçiriliyor.

Derken durup bir an hayatımın arka penceresinden bakıyorum geçen bir yıla. Onca telaşlar geldi geçti… Bunlardan biri 23 Nisan bayramıydı. Her yıl bayrama katılan öğrencilerim bu yıl acemiliklerini üstlerinden atmıştı. Halkoyunu ekibi yetişmiş ne öğretilse becerecek dereceye gelmişti. Verdiğimiz çabaların karşılığını görmek… bir öğretmen için büyük bir mutluluk tablosu. Öğrencilerle katıldığımız diğer etkinlikler günlüklerimdeki tarihi satırlara karıştı çoktan. Yenilerine ve daha güzellerine diyelim, gelecek eğitim senesinde birlikte inşallah.

Hayatın arka penceresinde birden ağaçlar yaprak döküyor. Görev süresi biten yurda dönüş yapacak öğretmen arkadaşlarımı görüyorum, dört yıldır tanıdığım simalar… Ayrılık hüznü bir sarmaşık gibi sarıyor yüreğimi. Kendilerine ömür boyu mutluluklar ve mesleklerinde başarılarının devamını diliyorum.

 Hayatın arka penceresinden bakmaya devam ederken bir dalga geliyor ve her şeyi alıp götürüyor. Hepsini geçmiş denilen denizin sularına gark ediyor. Düşlerim buğulanıyor ve hayatın kıyısında bir gemi görüyorum bizi bekliyor. Üzerinde son yolculuk yazıyor ama saati belli değil günü belli değil. 

 Öyleyse iki valiz hazırlamalıyız diyorum. Biri bu yaza diğeri o son yolculuğa.

 Herkese mutlu bir yaz diliyorum. Tatile gidecek olanlara gönüllerince geçecek iyi tatiller temenni ediyorum.

Sağlıkla, sevgiyle kalın. 

Salih BİRCAN ,Temmuz 2011, Objektif Gazete Strazburg

FRANSA/Toul,  Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri Öğretmeni

s.bircan1@hotmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: