Toul, 1 Mayıs Bayramını Kutladı

 Fransa’nın Toul Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen 1 Mayıs Bayramı bu yıl da coşku içinde kutlandı. Toul kentinde bulunan sivil toplum örgütleri André Malraux bina avlusunda stantlar açarak kendilerini tanıtıcı faaliyetlerde bulundular. Gün boyu derneklerce öz kültürleri tanıtan yemek, tatlı, dans ve şarkılar sergilendi. Vatandaşlar yiyerek, içerek dans ederek neşe ve huzur içinde bayram yaşamanın tadına vardılar.

   Toul Türkçe ve Türk Kültürü dersleri öğretmeni Salih Bircan, 1 Mayıs bayramına öğrenci halkoyunları ekibiyle katıldı. Ege ve Karadeniz yöremizden halkoyunları sergileyen ekip izleyenlerin büyük alkışını topladı.

   Türk derneklerimiz çayımızı, hamur işlerimizi, salata ve peynirimizi sunarken Türk kadınlarımız da izleyenlerin gözleri önünde geleneksel hamur açma pişirme becerilerini sergileyerek vatandaşların damağında unutulmaz bir tat bıraktı. Ayrıca cennet ülkemiz Türkiye’yi tanıtıcı Fransızca broşürler yabancıların ilgisine sunuldu.

   Bu yıl yabancılar tarafından Türk oyunlarına ilgi oldukça fazlaydı. Özellikle geçen yıl dansını sergilediğimiz “evlenmeliyiz” adlı şarkının bir fransız sanatçı tarafından Türkçe olarak eksiksiz ve şahane söylenmesi Türk gençlerini oldukça memnun etti.

  Fransız, Arap ve Türk vatandaşların ele ele halaylarımıza eşlik etmeye çalıştığı günün akşamında Güneş, tüm sıcaklığını alarak yavaşça üzerimizden çekilirken kalabalık da gönül hoşluğu içinde dağılmaya başladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: