Öğrencilerimiz Pont-à-Mousson’da Coştu, Coşturdu

25-26 Eylül tarihlerinde Fransa’nın Pont-à-Mousson kentinde ikinci Türk festivali gerçekleşti. Toul Türk Okulu öğrenci halkoyunu ekibi de  25 Eylül cumartesi günü öğretmenleri Salih Bircan ile festivaldeydiler. Öğrencilerimiz kolbastı şovlarıyla ve halaylarıyla hem coştular hem de izleyenleri coşturdular. Festival de ayrıca  Pont –à-Mousson kenti ile Elbistan kardeş şehir oldu ve  Türkiye’den gelen Sanatçı Mustafa Uğur ücretsiz konser verdi.   Toul Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri Öğretmeni Salih Bircan, Toul Fransız-Türk Kültür Derneği yetkilileri ve Öğrenci ekibi bir arada.

Elbistan Belediye Başkanı Avukat Durmuş Küçük ile Pont-à-Mousson Belediye Başkanı Henry Lemoine tarafından ımzalanan kardeş şehir protokolu törenine Strasbourg Muavin Konsolosu ilhan Güneş, Eğitim Ataşesi Abdurrahman Topal ve Paris Kültür ve tanıtma Ataşesi Dr Hasan Yavuz katıldı.Türk-Fransız Ögrencileri Okul Aile Birliği’nin Başkanı Raziye Ercan tarafından 2 yıl önce başlatılan  kardeş şehir olma çaba ve çalışmaları , Elbistan Belediye Başkanı Avukat Durmuş Küçük ve Pont-à- Mousson Belediye Başkanı Henry Lemoine  tarafından Fransa’da imzalanan protokol ile gerçekleşmiş oldu.

Pont-à- Mousson Türk-Fransız Öğrencileri Okul Aile Birliği’nin, Pont-à- Mousson kent merkezinde Duroc meydanında  düzenlemiş olduğu 2.inci Türk Kültür Festivalini izleyen belediye başkanları ve yetkililer başarılı çalışmalarından dolayı emeği geçen herkesi kutladı. İki gün boyunca süren kültür festivaline Türkiye’den davet edilen ses sanatçısı Mustafa Uğur, gece düzenlenen ücretsiz halk konseri ile ayrı bir renk kattı. Festivalin ikinci gününde Paris’ten davet edilen ses sanatçısı Françoise ve Mahmut Demir vermiş oldukları halk konserinde türküleri ile herkesi çoşturdu. Festival programı içinde yer alan mehter takımı ve folklor gösterileride büyük ilgi topladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: