Türkçe Kitap Okuma Yarışma Sonuçları Açıklandı

    Türkçe kitap okuma yarışması sonuçları 30 Mayıs 2010 günü kutladığımız Çocuk Bayramında Toul Salle Valcourt salonunda öğretmen tarafından açıklandı.Kazananlar sahnede ödüllendirildi.  

   Dört ay önce Türkçe kitap okuma kampanyasına heyecan katarak öğrencilerine bir yarışma açan Türk öğretmeni Salih BİRCAN Türkiye’den üç yüz okuma kitabı getirerek başlattığı Türkçe kitap okuma kampanyasının devam ettiğini söyleyerek velilerinden bu konuda destek istedi.

  Ödül dağıtımı esnasında konuşma yapan T.C Strazburg Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Abdurrahman Topal, önce Türkçe öğretmeni Salih Bircan’ı ve kitap okuyan gençleri tebrik ettiğini söyleyerek kitap kampanyasında öğretmene destek verilmesini istedi ve vatandaşların da kitap okuması gerektiğini vurguladı.

   Yarışmanın amacına ulaştığını söyleyen öğretmen Salih Bircan, kısa sürede kitap okuyan öğrencilerin okuma hızlarının arttığını, anne babaların ise çocuklarına evde bu kitapları okuttuklarını, onlarla ilgilendiklerini ve öğrencilerin okudukları kitabın özetini yazdıklarını böylece Türkçe yazarak ifade etme gücünü de geliştirmeye başladıklarını ifade etti. Bu konuda velilerine teşekkür eden öğretmen, özet yazmayan öğrencilerin bu yarışmada değerlendirmeye girmediklerini de sözlerine ekledi.

    Yarışmayı kazananları sahneye çağıran öğretmen yarışma esnasında öğrencileriyle yaşadığı ilginç anılarını da izleyenlerle paylaştı.

    Yarışma birincisi kolej altıncı sınıf öğrencisi Mikail Can için öğretmen şunları söyledi: “ Hiç ummuyordum kendisinden, çok fazla kitap almaya hatta kitapları rezerve etmeye başlamıştı, sordum sebebini Hayırdır Mikail? dedim. Mikail şöyle dedi:Yarışmada birinci olacağım anneme birincilik ödülünü armağan edeceğim!

Mikail 22 kitap okudu ve özetlerini de çok güzel yazdı. Annesinin anneler gününü bu ödülle kutlamayı başardı azmin elinden bir şey kurtulmazmış. Biz de annesinin ve bütün annelerin anneler gününü kutluyoruz.”

    Yarışmada az kitap okuduğu halde özetlerini çok güzel yazmış ve okuduğunu anlamış olan bir öğrenci Ahmet Can Gürcan için öğretmen şunları söyledi: “ Ahmet Can’a bir gün  böyle arada bir tane kitap almakla yarışmayı kazanamayacağını söylemiştim. Bana şu cevabı verdi: Öğretmenim ben ödül için okumuyorum ki. Okumak önemli değil önemli olan anlamak. Bu kitapta da diyor ya İNSANIN İÇİ GÜZEL OLSUN, DIŞI DEĞİL!

Aferin Ahmet Can ne güzel konuşuyorsun sen dediğimde ikinci güzel cevap geldi: BEN TÜRKÇE DERSİNİ ÇOK SEVİYORUM ONUN İÇİN.

      Bir kitap bile alıp okusalar öğrencilerinin onun gönlünün birincisi olduğunu sözlerine ekleyen öğretmen Salih Bircan,  kazananları tebrik etti, seneye yine bu yarışmayı yapacağını ve ödüllendireceğini bildirdi.

KAZANAN VE ÖDÜL ALAN ÖĞRENCİLER

Kolejlilerde: 

          Mikail Can

          Şeyda Deli

          Ayşe Küçük

          Merve Küçük

İlkokullarda:  

        Selim Küçük

        Rumeysa Katırcı

        Selya İrdeli

        Ahmet Can Gürcan

        Melike Yaren

        Esin Nazlıgül                                                                                                                           

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: