Toul Türk Okulu Öğrencilerinden Destek Amaçlı Gösteri

7 Mayıs Cuma akşamı Neufchâteau’da Kistik Fibrozis (Mucoviscidose) hastalığı ile mücadele edenler yararına yemekli ve eğlenceli bir gece tertip edildi.   Hastalıkla mücadeleye destek vermek amacıyla yapılan organizasyona katılan Toul Türk Okulu öğrencileri Samsun, Silifke ve kolbastı halkoyunlarıyla geceye renk kattılar. Öğrencilerimizi beğeniyle izleyen Fransızlar oyunlar sonunda onlara katılarak birlikte eğlendiler. Yardım amaçlı geceye Toul Türk Öğretmeni Salih Bircan ve öğrencileri ile Toul Fransız-Türk Kültür Derneği başkanı Hüseyin Tanlı, Toul halkından oluşan otuz bir kişilik bir grup katıldı. Salih Bircan bu geceyi destekleyen ve danslarıyla eğlenceli hale getiren öğrencilerini Türk milletinin en temel özelliklerinden olan yardımseverlik örneğini de sergiledikleri için tebrik etti.

Halk arasında fazla bilinmeyen ve genetik bir hastalık olan Kistik Fibrozis(Mucoviscidose) hastalığını tanımamız açısından internetten alıntı yaparak eklediğim yazı aşağıda sunulmuştur. Devama tıklayarak okuyabilirsiniz.

Türk Öğrencilerden Halk Dansları

Kistik Fibrozis, akciğer, pankreas, barsak, ter bezleri dış salgı bezlerinde görülen, kalıtsal (genetik) bir hastalıktır.

Kistik dejenerasyon gösteren, yani bağ dokusu artımından oluşan tümöral odaklar arasında yer alan sıvı toplanmasıyla belirginleşen tümör olan kistik fibrozis hastalığı, perisinüzoidal hücreler de denilen hepatik stellat hücrelerin, sessiz durumdan aktif duruma geçmesi şekinde tanımlanabilir.

Kistik fibrozis hastalığı, aynı anda solunum sistemi, sindirim sistemi gibi vücudun birden çok sistem ve organını etkileyebilir. Doğumla birlikte görülen fibrozis, bu etkileme sonucu işlev bozukluklarına neden olur.

Akciğerlerin temiz kalmasını sağlayan salgı bezlerinin ince ve akışkan olan sıvısı, kistik fibrozis hastalarında daha fazla yoğunlaşarak akıcılıkları azalır. Balgam çıkarmayı güçleştiren bu durum, küçük hava yollarının tıkanmasına yol açar. Bu kanalların tıkanması da öksürük, hırıltı, zatüre, bronşit gibi hasttalıklara neden olur. Çocukların gelişememesine, büyümelerinin geri kalmasına neden olan ksitik fibrozis, ter bezlerinde de sorun yaratarak vücudun susuz kalmasına yol açar.

Nedenleri :

Kistik fibrozis, genlerle anne veya babadan geçen, kalıtsal bir hastalıktır.

Belirtileri:

 • Sık ve uzun süreli öksürük
 • Çok miktarda balgam
 • Sık tekrarlanan hırıltı soluma
 • Zatürre ve bronşit gibi sık tekrarlayan akciğer enfeksiyonları
 • Nefes alma ve vermede zorlanma
 • Oynarken çabuk yorulma, nefes daralması
 • Düzelmeyen sinüzit ve nazal pdip
 • Yeni doğan bebeğin ilk kakasının katı ve bağırsaklara yapışıklığı nedeniyle kaka çıkaramaması.
 • Kaka ile yağların fazla miktarda atılmasıyla sık, kötü kokulu kaka olması.
 • Bağırsakların genişlemesine bağlı olarak karın ağrısı ve karında huzursuzluk.
 • Yağların yeterince emilemeyişi nedeniyle olarak fazla gaz ve karın şişliği oluşması.
 • Hastaların iştahları iyi olmasına rağmen iyi kilo alamaması, kilo kaybetmesi. Besinlerin yeteri kadar emileyişi.
 • Besinlerin iyi sindirilememesi ve salgıların katı olması nedeniyle ileri yaşlarda da bağırsak tıkanmaları

Tedavi :

Kistik fibrozis sağaltımı (tedavisi) ömür boyu süren bir hastalıktır. Tedavide amaç, hastanın yaşam kalitesini yükseltmek, sağlıklı bir ömür sürmesini sağlamaktır. Doktor, hemşire, fizyoterapist, diyetisyenin yanı sıra anne ve babanın da desteğiyle tedavi uygulanır. Bağırsaklarda eksik olan, besinlerin emilimini sağlayan enzimlerin ağızdan verilmesi yoluna gidilerek, gerektiğinde yüksek enerji mamalar verilebilinir. Kistik fibrozisli hastaların A, D, E, K vitaminlerini emilimlerinde bozukluk olduğu için, bu vitaminler bir hekim önerisi ve denetimiyle verilir. Önerilen miktarda fazla su ve tuz takviyesi yapılır. Balgam söktürücü ilaçların yanında gerektiğinde tedaviye nefes açıcı ilaçlar dahil edilir. Kişiye özel sağaltım uygulanacağından, fizyoterapi yöntemine de başvurulabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: