İstiklal Marşı Okuma Yarışması İzleyenleri Duygulandırdı

14 Mart 2010 pazar günü komşu kentimiz Luneville‘de İstiklal Marşı’nı okuma yarışması düzenlendi. Din hizmetleri görevlisi Muhittin Evcimen ve Türk Öğretmeni Yücel Doğan‘ın hazırlığını yaptığı programa seçici kurul üyesi olarak Toul Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri Öğretmeni Salih Bircan ile din hizmetleri görevlisi Bahri Gölükçü, Sarrebourg öğretmeni Mehmet Çolak ve din hizmetleri görevlisi Hüseyin Ünal katıldılar. Seçici kurul üyeleri  günün anlamı önemini belirten ve kendilerini tanıtan konuşmalar yaparken önce bu onurlu yarışmaya katıldıklarından dolayı bütün öğrencileri tebrik ederek onları yüreklerinin birincisi kabul ettiklerini söylediler. İlkokul ve kolej bazında iki gruptan oluşan yarışmacılar şiirlerini okurken izleyenlere tüyleri ürpertecek derecede duygu dolu anlar yaşattılar. Bazen de milli duyguların coşkusuyla gözlerden tutulamayan yaşların akmasına vesile oldular.

Seçici kurul puanlamaları yaparak gönüllerin birincileri arasından en güzel okuyan öğrencilerden ilkokullarda Selin Uyar’ı birinci, Özlem Özdemir’ i ikinci, Ayşe Akbıyık’ ı üçüncü,  Kolejlilerde Halime Köylü’ yü birinci, Tuğba Köylü’yü ikinci, Kadir Akbıyık‘ı üçüncü olarak belirlediler. Bu yarışmanın tertiplenmesinde emeği geçenlere ve yetkililere özellikle de anne babalara teşekkür ederek programa son verdiler.                                                                                                                             

Luneville Din hizmetleri görevlisi Muhittin Evcimen Konuşmasını yaparken seçici kurul üyeleri ile birlikte

yarışmada dereceye giren kolejli öğrenciler

yarışmada dereceye giren ilkokul öğrencileri

İstiklal Marşı’ nın Kabulü

Türkiye’de ilk defa bir milli marş yazılması teşebbüsü, 1920’de Genel Kurmay Başkanı İsmet İnönü tarafından yapıldı. Maarif Vekili Dr. Rıza Nur’u ziyaret eden İsmet İnönü, Milli heyecanı koruyacak, milli azim ve imanı besleyecek, zinde tutacak bir marşın yazılmasını, ordu adına teklif etti. Yarışma Maarif Vekaletinin genelgesiyle okullara duyuruldu ve basın yoluyla da “Türk şairlerinin nazarı dikkatine” sunuldu.

Yarışmaya 724 parça şiir katıldı. Fakat hiçbirisi milli marş olmaya layık görülmedi. Böyle bir marşın ancak Mehmet Akif tarafından yazılabileceği ve para meselesinden dolayı yarışmaya katılmadığı da ağızlarda dolaşıyordu. Hasan Basri Bey, para meselesinin kaldırıldığını söyleyerek, Akif’in yarışmaya katılmasını sağladı. Mehmet Akif’in şiiriyle birlikte üç parça, orduya gönderilerek, asker üzerinde tesiri en fazla olan eserin tespit edilmesi istendi.Cevap olarak Mehmet Akif’in şiirinin beğenildiği bildirildi.

Maarif Vekaleti tarafından gönderilen İstiklal Marşı teklifi gündeme alındı. Başkanvekili Hasan Fehmi Efe’nin başkanlığındaki toplantıda ele alınan marşın tab ve tevziine karar verildi.

Marş, Hamdullah Suphi tarafından Meclis’te okundu. Büyük bir coşkuyla dinlenen marş, sık sık alkışlarla kesildi. Marşın kabul edilmesi, 12 Mart 1921 tarihindeki toplantının öğleden sonraki oturumunda ele alındı.

Akif’in marşının oya sunulması kararlaştırıldı ve “Oy birliği ile kabul edildi.” Marş teklif üzerine en son ayakta dinlendi. Kahraman orduya ithaf edilen marş, İstiklal marşı olarak kabul edildi. Akif “Onu milletime ve kahraman ordumuza hediye ettim. Zaten o milletin eseridir, milletin malıdır. Ben yalnız gördüğümü yazdım” dedi ve bu marşı Safahat’a almadı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: