Toul Türk Camisi Fransızlara Tanıtıldı

30 Ocak 2010 cumartesi günü Toul’ da belediye ve Femmes Relais aracılığıyla kolejli gençlere ve ailelere yönelik bir programla dinler tanıtımı yapıldı. André Malraux binası salonunda yapılan toplantıya Toul Türk Din görevlisi Bahri Gölükçü ve Türk öğretmeni Salih Bircan ve öğrencilerinden bir grup yanı sıra Arap imam, Hristiyan ve  Budist rahipler ile Fransız kolejli öğrenciler ve aileleri katıldı.

Dinlerini tanıtan temsilciler açıklamaların ardından öğrencilerin sorularına cevap vermeye çalıştılar. Dinlerin ortak değerlerinden bahsederken iyi bir insan olmanın bütün dinlerin ortak amacı olduğunu söylediler.

Programın sonunda herkese teşekkür edilerek pasta ve meyve suyu ziyafeti verildi . Daha sonra iki gruba ayrılan davetlilerin bir bölümü arap camisine, diğer bölümü de Diyanete bağlı Türk camisine götürüldü. Türk camisini ziyaret eden Fransız öğrenci grubu ile yetişkinler duvardaki kabe resimleri, yazılar, cami ve islamiyetle ilgili sorular sordular. Açıklamaları yapan din görevlimizin nezih sesinden saygılı bir biçimde Kur’an-ı Kerim de dinleyen  Fransız misafirler, Türk Camisinden memnun bir şekilde ayrılırken Türk öğretmeni ve Türk din görevlisinin ikram ettikleri Türk lokumu ile uğurlandılar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: