Toul Türk Okulu Fransızları Halkoyunları ile Coşturdu

23 Ocak 2010 cumartesi gecesi Toul’ da  ve çevre köylerde yaşayan çocuklar arasında dostluğu ve kardeşliği pekiştirmek amacıyla belediye, Femmes Relais, Mission Locale, Mozaique gibi dernekler ve Türk öğretmeni Salih Bircan’ ın işbirliğiyle bir program düzenlendi.

Toul Türk öğretmeninin yetiştirdiği öğrenci halkoyunları ekibi Karadeniz halkoyunları ile Fransız, Arap ve Türk davetlilere çok eğlenceli, coşkulu bir gece yaşattı. Toul Pierre et Marie Curie anaokulu binası salonunda gerçekleşen programa Türk, Arap ve Fransızlardan oluşan yüzden fazla davetli katıldı. Türk öğrenci velileri öğretmen Salih Bircan’ a yaptığı çalışmadan dolayı çok teşekkür ettiler.

Geçen sene ilkini komşu köy olan Royaumeix’de yaptığımız ve Trabzon kolbastı, damat halayı ile yer aldığımız aynı amaçlı organizasyonda bu dansları diğer yabancı çocukların da öğrendiklerine şahit olmuş ve çok duygulanmıştık. Bu sene ise Samsun halkoyunları ve Karadeniz horon oyunu ile milli kıyafetler içinde kültürümüzün tanıtımını yapan öğrencilerimiz danslarıyla, görünüşleriyle salonu etkilemeyi başardı.Bu programın sonunda da yine damat halayını Arap, Fransız, Türk çocukları el ele, kola kola oynadılar ve  izleyenlere büyük bir coşku yaşattılar.

Farklı kültürlerin kaynaştığı gecede öğrencilerin yöresel kıyafetleri ile yaptıkları halk danslarının ardından ayrı bir salona geçildi ve bütün davetlilere yemek ziyafeti verildi. Türk yiyeceklerinden tavuk, lahmacun, kıymalı börek, dolma ve salata, Arap yiyeceklerinden tatlıların tanıtımının yapıldığı ziyafette  Fransızlar da içecekleri ile yer aldı. Tanışma ve sohbet ile geçen gecenin devamında gazeteciler tarafından programda emeği geçenlerle röportajlar yapıldı, fotoğraflarla da hoş anılar kayıt altına alındı.

Samsun Halkoyunları

Karadeniz Horon                                                                                                         

 Türk Öğretmeni Salih BİRCAN ve öğrencileri

Öğrencilerimiz Karadeniz Horon oynarken

Programa emeği geçen bayanlar bir arada

Reklamlar

3 Yanıt

  1. Salih Hocam, görüyorumki Samsun’da ki başarının devamını Fransa’da da sürdürüyorsun. Seni netten gururla takip ediyorum. Tüm ekibe, Toul Türk Okulu’na ve dostlarına selam ve sevgilerimi gönderiyorum…

    • Teşekkür ederim Uğur Hocam. Sen de arkadaşlara ve tüm tanıdıklara selamımı iletirsen sevinirim.Sevgilerimle…

  2. ogretmenim bu gunu sizin sayenizde yasadik tesekkur ederiz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: